« Travanj 2024 »

Ivana Virovac – Bešić, mag.bibl. et mag. educ. philol. croat

stručna suradnica savjetnica

e mail: knjiznica.osmagadenovac@gmail.com

Pretraži bazu podataka i pronađi željenu knjigu

INTERAKTIVNA KARTA ŠKOLSKIH KNJIŽNICA RH

Pretraži kartu i pronađi našu knjižnicu!

Knjižnica Osnovne škole „Matija Gubec“ Magadenovac u svom fondu broji oko četiri i pol tisuće knjiga, desetak naslova časopisa za učenike i nastavnike, tridesetak DVD- a, nekoliko desetaka glazbenih CD- ova i pedesetak video kazeta.

Djelatnost školske knjižnice sastavni je dio odgojno-obrazovnog i knjižničnog sustava te je izravno uključena u nastavni proces i učenje. Školska knjižnica pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informaciji. Školska knjižnica opskrbljuje te vještinama za učenje kroz cijeli život i razvija tvoju maštu.

Svaki učenik škole ujedno je i član školske knjižnice. Svi učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Poželjno je da učenik knjigu vrati u roku od 14 dana od dana kada je istu posudio kako bi knjiga bila dostupna drugim učenicima. Članovi su dužni čuvati knjige od svakog oštećenja.

Knjige su, radi lakšeg snalaženja, razvrstane u skupine. Knjige namijenjene učenicima razvrstane su prema dobi učenika i označene slovima: M, D, O, N, I. Unutar svake pojedine skupine knjige su na policama poredane po abecedi. Knjige se nalaze u slobodnom pristupu, što znači da ih možeš sam pregledavati, izabirati i uzimati s police.

Knjige koje se ne nalaze u slobodnom pristupu se ne posuđuju iz knjižnice i čine referentnu zbirku (enciklopedije, riječnici, pravopisi, atlasi). U tim knjigama možete pronaći informacije i odgovore na pitanja iz raznih područja.
Knjige namijenjene nastavnicima razvrstane su prema UDK klasifikaciji ( kao što je to u gotovo svim knjižnicama svijeta namijenjenih odraslim korisnicima), a one su razvrstane prema područjima i označene brojevima od 0 do 9.

Od 2017. godine otvorena je i knjižnica u PŠ Marijanci u kojoj učenici mogu posuđivati obveznu lektiru ili čitati časopise.

U knjižnici možeš:

posuđivati knjige

čitati knjige i časopise

koristiti stručnu (referentnu) građu

pisati zadaću, referate, izrađivati plakate i sl.

igrati društvene igre, družiti se s prijateljima,

razmjenjivati ideje

sudjelovati u radionicama i projektima

uključiti se u rad grupe „Mali knjižničari“